יום ראשון, 26 בדצמבר 2010

התערוכה הכי רחוקה, הכי קטנה הכי מספקת. ניצנה.

בסוף השבוע הדרמנו לטייל קצת, מילאנו את חובתנו החינוכית כלפי הילדים, סימנו "V" ליד מדורה, אוהל, כוכב הצפון (או כמו שדור הסביר לי: מוצאים את כוכב הצפון, ממשיכים איתו לאותו כיוון עד שמגיעים לאוטו של אבא ואז יודעים את הדרך הביתה. אכן כך.) ובשבת המרנו את מסלול הטיול המפואר שתוכנן בדגימת מקומות סמלית (חמוקי ניצנה זה אולי לא אתגרי אבל מספיק בשבילנו כרגע..) ובמיוחד בקפיצה לכפר הנוער ניצנה.

המטרה היתה לראות את התערוכה הקטנטנה של מיכל פלג, שבנוסף להיותה אשה מדהימה ומוכשרת ברמות מתסכלות ומסרסרות (במובן החיובי כמובן) היא גם דודה אהובה שלי.
מיכל יצרה בניצנה את מרכז המחזור ולאחרונה בנתה גם תערוכה מעולה לידו.
תכף אפרט אבל קצת תמונות:

כל המרכז מכוסה בפסיפסים מדהימים מחומרים ממוחזרים כמובן, שהיא יצרה. ישנם הסברים לכל התהליכים שעוברים החומרים אבל הייחוד העיקרי בשפה העיצובית שלה, בעייני.משמאל: ספסלים בתוכם מוטבעים בקבוקים, מסננים, גולות (אלולה עמדה שעות ומיששה).
מימין: הכניסה, אני מאוהבת בכיור שהוכנס לקיר וברדיאטור שיוצר מעין חלון פנימה.


במיוחד אני אוהבת את שילוב הטקסט בפסיפס:משמאל אחד הספסלים, המילה אקולוגי משברי בקבוקים ירוקים.

ועוד קצת מהקירות מסביב:מטורף, לא?


לתערוכה עצמה קוראים "תחילת האלף" והיא מציגה 365 פסלים קטנטנים שמיכל יצרה . מה-1.1.2000, כל יום פסלון אחד.לכל אחד משמעות וסיפור שקרה לה או מסביבה וגם כשלא מכירים כל סיפור (אנחנו ראינו את התערוכה ללא הדרכה) קולטים את הרעיונות המצחיקים והמקוריים וממציאים..

התערוכה ממש קטנטונת, 2 תאי שירותים שהפכו פניהם לחלל אותו חילקה ובו בנתה ויטרנות לתצוגה.את הפסלים היא מציגה לפי 4 עונות שנה
ולכל עונה ישנה ויטרינה עמוסת פסלונים

וכמובן שגם כאן הכל בעבודת יד, עם פסיפסים מחומרים זמינים.
הנה מבט על אחת הויטרינות והחלק האהוב עלי - תקופה בה יצרה כל יום דמות (למשל השכנים שלה) כ"רישום" בחוט ברזל.ועוד תמונה אחת שלהן, הנפח והבעות הפנים.. תראו את האשה ההריונית שמחזיקה בטן שלא קיימת
לכל פסלון מוצמדת תוית קטנה שנראית כמו תגי המחיר בחנויות תכשיטים ועליה רשום התאריך בו נוצר.


ברגע שהילדים גילו שיש שם אוטו ודרקון הם גם רותקו לעניין:


(טוב, אני שומעת את אורי צוחק עכשיו בתוך הראש שלי... ברור שהם איבדו סבלנו תוך שניה אבל הספקתי לצלם! ומזל שבחוץ יש המון מקום לרוץ וללכת מכות. הכי אטרקטיבי).


ממליצה בחום (דרום וזה...די חם).

ככה זה נראה מבחוץ (מימין) ומבעד לדלת (משמאל)

ואם אתם מגיעים כדאי לקפוץ גם לפארק הסולארי שאני בטוחה שהוא מדהים עם הדרכה. אנחנו התגנבנו אליו לבד אז נאלצנו להמציא הסברים בעצמנו. הצלחנו לא רע מלבד באלו שפשוט נתנו לדמיון להתפרע...

כאן למשל ישנו מתקן בו כל עיגול מורכב מחומר שונה וצבע שונה והבנים ניסו לנחש מה הכי מתחמם בשמש..דווקא לא השחור (-:


ועוד תמונה אחרונה של הקיר האהוב עלי וגם הוכחה שכן טיילנו (קצת)
טוב - נגמר הזמן, חוזרת לעזור לקטנטונת להוציא שיניים (החליטה לייעל עניינים ולהוציא את כולן ביחד- תאחלו לנו בהצלחה. אותי היא מינתה לספור שעות בין נורפן לאקמולי. חכמה אבל לא יודעת לספור עדיין...)

נשיקות
בעיקר פורמת


13 תגובות:

 1. תיאור יפה של התערוכה המעניינת. נהנתי לקרוא.

  השבמחק
 2. זה נראה נהדר!אהבתי מאד.בהצלחה עם השיניים :-(

  השבמחק
 3. נשמע שיש לך אחלה דודה, ולגבי השיניים חזקי ואמצי זה הרי יעבור בסוף

  השבמחק
 4. תודה! ולגבי השיניים..אמן ואמן (-:

  השבמחק
 5. פוסט מקסים!
  והמקום מדהים. אני חייבת להגיע לשם...

  השבמחק
 6. יא, נראה מהמם... שיהיה בהצלחה עם השיניים (אצלי סתם בוכים ומנג'סים ללא הוצאת שיניים....וללא תירוץ הגיוני...גנטי כנראה...)

  השבמחק
 7. איזה יופי של עבודות! לפני חודשיים בערך העברתי סדנה בניצנה ולפני שעזבנו אמרו לנו שאנחנו חייבים לעצור במרכז מיחזור, זה באמת השאיר אותנו פעורי פה.
  כל כך מושקע וכל כך יפה ומיוחד. הייתי שם עם עוד כמה יוצרים בתחום השימוש חוזר וכולנו תהינו מי עשה את זה.

  השבמחק
 8. עכשיו כשאני חושבת על זה באמת לא כתוב בשום מקום מי היוצר.. שמחה שגם את נהנית!

  השבמחק
 9. שלום רב,
  התוודעתי לאחרונה למקבץ העבודות היפה בניצנה, וחיפשתי מידע על היוצרת. ידעתי רק ששמה מיכל. אז אני קודם כל שמחה לראות עוד פרטים, אך מבקשת את עזרתך. יש אמנית פסיפס בשם זהה בתל אביב. הבנתי ממנה שלא היא אחראית לפרויקט היפה בניצנה. האם דודתך אמנית פסיפס? חובבת? האם אפשר לדעת עליה קצת יותר?
  תודה רבה - מרגלית (עוסקת בפסיפס מגבעת אבני שבצפון)

  השבמחק
 10. מרגלית שלום! באמת יש יוצרת עם שם זהה ואכן, הן לא אותה האחת (-: מיכל פלג שיצרה הניצנה (וגם הדודה שלי..) היא אמנית רב תחומית שיוצרת הרבה בשילוב פסיפס ואם תרצי שאקשר בינכן או לשאול עוד - כתבי לי למייל - לא הצלחתי לענות לך אישית למייל. אשמח מאוד לעזור.

  השבמחק
 11. איזה מקסים! איך הגיעו לשם גולות? זה היה אחד המשחקים האהובים עליי בתור ילדה ולא ראיתי גולות במשך שנים!

  השבמחק